Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua,imi puteti spune daca pot beneficia de somaj in conditiile in care sunt angajata din septembrie 2010 si am 2 luni jumate de concediu fara plata? Va multumesc
Pentru a beneficia de somaj trebuie ca :
- raportul de munca sa inceteze din motive neimputabile dvs
- sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj.
1. Cele 12 luni de cotizare la somaj, necesare pentru a beneficia de indemnizatie de somaj, nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

2. Asa ca daca ati mai lucrat inainte in alta parte este posibil sa indepliniti conditia celr 12 luni.