Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua!
Am fost angajata in anul 2010 . In anul 2011 am fost mutata pe o alta functie la o alta firma a aceluiasi paton. In momentul de fata sunt pasibila spre disponibilizare.
Am dreptul la somaj?
Cu multumiri,:vishenka:
Pentru a putea beneficia de somaj trebuie ca:
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile dvs
- sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj ...
Multumesc mult! Cele scrise de dvs imi sunt de mare ajutor, dar ma interesa daca pot beneficia de somaj in cazul specificat mai sus (contributie de la 2 firme diferite)
Da. Cele 12 luni pot fi constituite de la mai multi angajatori.
1. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

2. Asadar dvs. veti putea beneficiade indemnizatie de somaj.