Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea de 10 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea de 10 ani

Buna ziua,

În cazul unui imobil a cărui proprietar a decedat de peste 10 ani, în tot acest timp avand in vedere ca acesta nu a detinut mostenitori, toate cheltuielile au fost platite de catre o persoana.
Imobilul+ teren ale defunctului are deschidere la strada, iar persoana care a platit impozitul pana acum se afla in curtea din spate intr-un imobil lipit de acesta avand drept de servitute.
Fiind veciniacesta l-a inmormantat si dupa a achitat mai bine de 10 ani impozitul la stat.
Poate uzucapa in aceasta situatie? cum poate deveni proprietar pe terenul si imobilul la care a platit mai bine de 10 ani impozitul?

Primaria desi sesizata cu aceasta succesiune vacanta de cel putin 3 ori, nu a facut niciun demers in acest sens.

Va multumesc!
Se poate invoca uzucapiunea, insa se pun doua intrebari:
Cand a inceput posesia in baza careia doriti sa invocati uzucapiunea?
S-a facut cerere de inscriere in cartea funciara, si daca da, cu ce data?
Uzucapiunea a inceput acum 10 ani si nu a fost inscrisa posesia in Cartea funciara.

Sunt aplicabile disp. vechiului Cod civil?

Si care este procedura înscrierii posesiei in C.F.?

Daca înscriu posesia acum, pot beneficia de uzucapiunea pe noul cod care e de 5 ani?
Bun. Acum. Imobilul a fost intabulat, adica a fost inscris in cartea funciara?
Înscrierea în CF pe baza cărui act doveditor al unui drept?
Impozitul și taxele locale sunt plătite dar pe ce nume este rolul fiscal și care acte au stat la baza înscrierii în registru a contribuabilului?
Faptul că vecina l-a înmormântat nu este un motiv de a invoca uzucapiunea.
Dovada ar fi toate chitanţele din care reiese plata impozitelor timp de 10 ani.