Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea extratabularã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea extratabularã

Art. 930

Uzucapiunea extratabulară

(1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil şi dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în temeiul uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani, dacă:

a) proprietarul înscris în cartea funciară a decedat ori, după caz, şi-a încetat existenţa;

b) a fost înscrisă în cartea funciară declaraţia de renunţare la proprietate;

c) imobilul nu era înscris în nicio carte funciară.
Art. 82 din legea 71/2011
Dispozitiile art. 930 – 934 din Codul civil referitoare la uzucapiunea imobiliara se aplica numai in cazurile in care posesia a inceput dupa data intrarii in vigoare a acestuia. Pentru cazurile in care posesia a inceput inainte de aceasta data, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la uzucapiune, in vigoare la data inceperii posesiei. Pentru imobilele pentru care, la data inceperii posesiei, nu erau deschise carti funciare, raman aplicabile dispozitiile in materie de uzucapiune din Codul civil din 1864.
acum se pun 2 probleme:avem un imobil pentru care nu exista deschisa cf;termenul de incepere a posesiei e dupa 01.10.2011 se aplica lit c art 930 ncc sau vechiul cod asa cum rezulta din teza finala art 82 legea71/2011 teza care s-ar aplica indiferent de momentul inceperii posesiei...altfel nu vad de ce ar mai fi trebuit specificat acest caz ,fiind suficient sa se retina :"Pentru cazurile in care posesia a inceput inainte de aceasta data, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la uzucapiune, in vigoare la data inceperii posesiei."...
apoi alin. (2) În toate cazurile, uzucapantul poate dobândi dreptul numai dacă şi-a înregistrat cererea de înscriere în cartea funciară înainte ca o terţă persoană să îşi fi înregistrat propria cerere de înscriere a dreptului în folosul său, pe baza unei cauze legitime, în cursul sau chiar după împlinirea termenului de uzucapiune.
pai daca in alin 1 lit c)una din conditiile uzucap extratabulareera ca imobilul sa nu fie inscris in nicio carte funciara cum as putea eu ca uzucapant sa-mi inscriu cererea in cf?...poate iar n-am inteles eu bine...
circula un zvon potrivit caruia uzucapiunea nu se mai poate aplica. imi puteti explica de ce?
ovi_dragomir a scris:

Art. 930 Uzucapiunea extratabulară (...)

Problema pe care o ridici mi se pare valida. In lumina acelei ultime teze se pare ca, in acel caz, se va aplica tot CC de la 1864...

ovi_dragomir a scris:

pai daca in alin 1 lit c)una din conditiile uzucap extratabulareera ca imobilul sa nu fie inscris in nicio carte funciara cum as putea eu ca uzucapant sa-mi inscriu cererea in cf?...

Nu sunt sigur ca inteleg f bine logica din spatele intrebarii, dar eu vad rationamentul in felul urmator. Per a contrario daca imobilul ar fi fost inscris in cartea funciara, atunci ar fi avut un proprietar si uzucapiunea n-ar putea functiona deoarece nu s-ar putea dobandi un drept de proprietate impotriva unei persoane care-si are inscris dreptul de proprietate in cartea funciara. Aceeasi idee sta si in spatele primelor doua conditii. Eu asa o vad...

Intervenţie de moderator:
- nu este necesară citarea integrală a textului căruia i se dă replică;
- trebuie evitată postarea de mesaje consecutive ale aceluiaşi utilizator, cât timp există opţiunea de editare.
klewos, utilizator