Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am îngrijit o persoană în vârstă, fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am îngrijit o persoană în vârstă, fără moștenitori, care urma să treacă imobilul său pe numele meu, însă a decedat înainte de a finaliza acest lucru. Cum l-aș putea dobândi?

Buna ziua,
va deranjez cu rugamintea de a ma indruma in urmatoarea situatie: am ingrijit pe cineva in varsta fara mostenitori si care urma sa treaca imobilul in care locuia pe numele meu.Doar ca batrana a decedat inainte de a finaliza acest lucru si acum nu stiu cum anume ar trebui sa procedez. Exista numerosi martori care stiu ca am ingrijit-o si ca dorea sa treaca imobilul pe numele meu.De inmormantare tot eu m-am ocupat si in continuare de administrarea imobilului care inseamna niste cheltuieli lunare. Batrana a decedat in anul 2014.Cum anume ar trebui sa procedez? Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Mostenitorii batranei, daca vor, pot sa va treaca imobilul pe numele dumneavoastra.
Altceva ...

Multumesc pentru raspuns! Batrana nu mai are mostenitori. Era singura.
Maria Margarit, utilizator
Daca nu sunt rude pana la gradul 4 inclusiv, mostenirea e vacanta si o va prelua statul,
Puteti considera doar ca ati facut o fapta buna.
Aveti vreun inscris care sa probeze vointa pesoanei pe care ati ingrijit-o , in prezent decedata care sa ateste ceea ce sustineti ?
Spunei omului ce trebuie sa faca . A pierdut timp si bani e chestia asta. Cel mai bine sa-si ia avocat