Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copie certificat de nastere pierdut de roman plecat ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copie certificat de nastere pierdut de roman plecat temporar in strainatate.

Buna ziua,

Un cunoscut care e cetatean roman, plecat temporar in strainatate, si-a pierdut certificatul de nastere si buletinul de identitate. Are pasaport romanesc de rezident in Romania. Cu ocazia unei vizite in tara, in vara acestui an, vrea sa-si recupereze actele doveditoare ale identitatii.

Am rugamintea sa imi dati detalii despre procedurile necesare pentru obtinerea unei copii a certificatului de nastere - eliberat in Timisoara, respectiv a buletinului de identitate, eliberat in Bucuresti.

Multumesc.

Duplicat al certificatului de nastere il obtine imediat de la Timisoara, insa ii trebuie buletinul, care nu il va obtine imediat, ci mai intai va primi o carte de identitate provizorie si peste cateva luni o va obtine pe cea definitiva, insa la Timisoara poate merge cu cartea provizorie si poate scoate duplicatul certificatului de nastere.

mai intai va primi o carte de identitate provizorie si peste cateva luni o va obtine pe cea definitiva

Nu dureaza cateva luni eliberarea cartii de identitate insa intr-adevar are nevoie de CI provizorie pentru a obtine alt certificat de nastere.

Ordinea in care isi va reface actele este asta:
- carte de identitate provizorie cu motiv ''lipsa certificat de nastere'', la Serviciul de evidenta din Bucuresti care i-a eliberat actuala CI
- un nou certificat de nastere din Timisoara
- depunere acte carte de identitate.

Poate depune cererea pentru certificatul de nastere si la Bucuresti, la Starea civila de care apartine, insa poate dura 30 de zile pana il primeste. Ar trebui sa stea mai mult de o luna in tara ca sa rezolve fara sa mearga la Timisoara.
Cartea de identitate provizorie poate avea termen de valabilitate intre 30 de zile si un an, acum, facand o medie sumara reiese 6 luni, de unde si sintagma cateva luni, caci cartea de identitate definitiva nu i se va elibera decat cand ii expira cealalta. In plus, serviciul comunitar are o cutuma, si anume elibereaza cartea provizorie pentru minim 3 luni de obicei, ca vezi doamne iti da posibilitatea sa o gasesti. Eu zic ca trebuie sa pregatim userii (mental) pentru ce-i mai grav si nu invers. Apocalipsaaa ... :))
trandafir2 a scris:

cartea de identitate definitiva nu i se va elibera decat cand ii expira cealalta.

Cine zice? In afara de dumneavoastra, desigur :)
Mai zice si ordonanta 97, ma rog ..din interpretarea ei, astfel

(1) Serviciile publice comunitare de evidenţă a persoanelor eliberează un nou act de identitate în următoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmează a fi preschimbat;

(3) În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

dacă actul de identitate retras este o carte de identitate provizorie sau un buletin de identitate, aceasta/acesta se anulează prin aplicarea ştampilei cu următorul continut: "Schimbat numele de familie/prenumele din .................. în ............... .
Actul de identitate va fi schimbat până la data de ................ ."

Ultimul facsimil l-am citat doar pentru ca ne arata cum conceptul boldat este folosit si cand este folosit, nu are asa mare importanta, insa primele doua citari sunt dincolo de orice dubiu.

Desigur, interpretarea imi apartine mie (dar si unora din cadrul serviciului comunitar, care fac exces de zel :)) ), in acelasi timp este adevarat si ce spuneti dvs. (desi paradoxal se contrazice cu ce am scris mai sus).

P.S. da, stiu ca exprimarea "imi apartine mie" este pleonastica, dar este duminica
trandafir2, moderator