Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Help! Nevoie de informatii pentru refacere buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Help! Nevoie de informatii pentru refacere buletin

Buna seara,

locuiesc in Grecia;
am buletinul expirat din martie;
am imputernicire pe un membru al familiei sa imi depuna actele pentru cererea unui nou buletin;
ajuns acolo cu dosarul constata ca nu e valabil certificatul de nastere (l-am laminat acum 10 ani, e duplicat);
am si copie dupa originalul pierdut;
nu am buletin valabil, permis, pasaport sau certificat de nastere valabil;
am carte de sedere in Grecia cu adresa din 2016 unde si lucrez.
Ce ma fac?
Bună ziua,

E relativ simplu dacă v-ați născut în localitatea unde vă faceți cartea de identitate. Mai faceți o procură specială pentru ruda dvs. și pentru obținerea unui duplicat la certificatul de naștere, cu motivul ”plastifiere”.
Când nașterea e înregistrată la locul de domiciliu, cele două acte se pot elibera simultan.

Dacă v-ați născut în altă parte aveți nevoie de o carte de identitate provizorie ca să poată depune cererea pentru duplicat.
Nu cred că prima procură îi e de folos și pentru o CI provizorie. Să întrebe ruda dvs. la Evidență dacă sunteți în situația asta. S-ar putea să fie nevoie să faceți o a treia procură - de data asta pentru CI provizorie.

Multumesc mult pentru detaliul oferit. Nu stiu inca daca la consulat mi se elibereaza act fara buletin valabil. Incerc sa aflu azi.
Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

E relativ simplu dacă v-ați născut în localitatea unde vă faceți cartea de identitate. Mai faceți o procură specială pentru ruda dvs. și pentru obținerea unui duplicat la certificatul de naștere, cu motivul ”plastifiere”.
Când nașterea e înregistrată la locul de domiciliu, cele două acte se pot elibera simultan.

Dacă v-ați născut în altă parte aveți nevoie de o carte de identitate provizorie ca să poată depune cererea pentru duplicat.
Nu cred că prima procură îi e de folos și pentru o CI provizorie. Să întrebe ruda dvs. la Evidență dacă sunteți în situația asta. S-ar putea să fie nevoie să faceți o a treia procură - de data asta pentru CI provizorie.

În astfel de situații, din câte știu, se face titlu de călătorie.
Pe baza titlului de calatorie sa va faca o noua procura prin care sa va imputerniceasca sa solicitati si sa ridicati un nou certificat de nastere.