avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Help! Nevoie de informatii pentru refacere buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Help! Nevoie de informatii pentru refacere buletin

Buna seara,

locuiesc in Grecia;
am buletinul expirat din martie;
am imputernicire pe un membru al familiei sa imi depuna actele pentru cererea unui nou buletin;
ajuns acolo cu dosarul constata ca nu e valabil certificatul de nastere (l-am laminat acum 10 ani, e duplicat);
am si copie dupa originalul pierdut;
nu am buletin valabil, permis, pasaport sau certificat de nastere valabil;
am carte de sedere in Grecia cu adresa din 2016 unde si lucrez.
Ce ma fac?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 19:52, 27 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

E relativ simplu dacă v-ați născut în localitatea unde vă faceți cartea de identitate. Mai faceți o procură specială pentru ruda dvs. și pentru obținerea unui duplicat la certificatul de naștere, cu motivul ”plastifiere”.
Când nașterea e înregistrată la locul de domiciliu, cele două acte se pot elibera simultan.

Dacă v-ați născut în altă parte aveți nevoie de o carte de identitate provizorie ca să poată depune cererea pentru duplicat.
Nu cred că prima procură îi e de folos și pentru o CI provizorie. Să întrebe ruda dvs. la Evidență dacă sunteți în situația asta. S-ar putea să fie nevoie să faceți o a treia procură - de data asta pentru CI provizorie.

Multumesc mult pentru detaliul oferit. Nu stiu inca daca la consulat mi se elibereaza act fara buletin valabil. Incerc sa aflu azi.
Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

E relativ simplu dacă v-ați născut în localitatea unde vă faceți cartea de identitate. Mai faceți o procură specială pentru ruda dvs. și pentru obținerea unui duplicat la certificatul de naștere, cu motivul ”plastifiere”.
Când nașterea e înregistrată la locul de domiciliu, cele două acte se pot elibera simultan.

Dacă v-ați născut în altă parte aveți nevoie de o carte de identitate provizorie ca să poată depune cererea pentru duplicat.
Nu cred că prima procură îi e de folos și pentru o CI provizorie. Să întrebe ruda dvs. la Evidență dacă sunteți în situația asta. S-ar putea să fie nevoie să faceți o a treia procură - de data asta pentru CI provizorie.

În astfel de situații, din câte știu, se face titlu de călătorie.
Pe baza titlului de calatorie sa va faca o noua procura prin care sa va imputerniceasca sa solicitati si sa ridicati un nou certificat de nastere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot obține buletin prin consulat dacă nu am niciun act de identitate valabil? GabLuta GabLuta Locuiesc in Irlanda si mi-am pierdut certificatul de naștere. De curând am aplicat pentru un certificat duplicat prin consulatul din Dublin, si-l voi avea la ... (vezi toată discuția)
Buletin expirat mariogabi mariogabi am o mica problema va rog sa ma ajutati,am buletinul si passaportul expirat,locuesc in grecia cu familiea de mai bine de 15 ani.problema este ca tatal meu a ... (vezi toată discuția)
Duplicat certificat minor de 15 ani fara acte de identitate gabikriss gabikriss Certificatul de nastere e plastifiat si minora are 15 ani ,e eleva in Grecia nu are C.I.iar pasaportul e expirat.Titlul de calatorie nu se poate elibera la ... (vezi toată discuția)