Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat minor de 15 ani fara acte de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat minor de 15 ani fara acte de identitate

Certificatul de nastere e plastifiat si minora are 15 ani ,e eleva in Grecia nu are C.I.iar pasaportul e expirat.Titlul de calatorie nu se poate elibera la Consulat fara acordul si semnatura tatalui .Mi s-a spus ca peste varsta de 14 ani minorul face cererea in nume propriu asistat de unul dintre parinti.La Starea Civila (daca minorii intre 14-18 ani nu au acte de identitate valabile ,parintii divortati dar tutela era provizorie(mama) se poate prin procura ca mama sa imputerniceasca o ruda pentru eliberare certificat de nastere copil?
Da, mama poate sa faca o imputernicire, de preferat la ambasada sau consulat. Si spuneti-i sa nu mai plastifice certificatul.