Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... vreau sa comercializez un produs
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

vreau sa comercializez un produs

e vorba de un site on-line,intrebarea mea suna de genul pot sa scriu in site vanzari piese auto gama Mercedes de exemplu? sau automat am nevoie de acordul lor pt cuvantul "Mercedes" ? nu voi folosi sigla lor doar cuvantul.
in practica nimeni nu vad sa isi puna problema asta vezi o gramada de site-uri de profil si totusi?
Da, puteti. Conform art. 37 din legea nr. 84/1998 privind marcile.
"Art. 37. - Titularul unei mărci înregistrate nu poate cere să se interzică altor persoane deţinerea, oferirea spre vânzare sau comercializarea produselor care poartă această marcă, pentru produsele care au fost puse în comerţ de însuşi titular sau cu consimţământul acestuia.
Dispoziţiile alin. 1 nu sunt aplicabile, dacă titularul probează motive temeinice de a se opune la comercializarea produselor, în special când starea produselor este modificată sau alterată după punerea lor în comerţ. "
Buna ziua,

Art 37 din legea 34/1998 reprezinta in limbaj de specialitate "epuizarea dreptului la marca".

In speta de fata, nu este vorba de "o epuizare a dreptului la marca" ci incidente sunt prevederile art. 38, care sunt "limitele exercitarii dreptului la marca":
Titularul mărcii nu poate cere să se interzică unui terţ să folosească în activitatea sa comercială:
a) numele/denumirea sau adresa/sediul titularului;
b) indicaţii care se referă la specia, calitatea, destinaţia, valoarea, originea geografică, perioada de fabricaţie a produsului sau perioada prestării serviciului sub marcă, precum şi la orice alte caracteristici ale acestora;
c) marca, dacă aceasta este necesară pentru a indica destinaţia produsului sau a serviciului, în special pentru accesorii sau piese detaşabile.
Dispoziţiile alin. 1 sunt aplicabile, cu condiţia ca folosirea elementelor prevăzute la lit. a)-c) să fie conformă practicilor loiale
Aceleasi prevederi sunt si in directiva marcilor (95/2008) in art. 6

"epuizarea dreptului la marca" se regaseste in cazul lanturilor de distributie a produselor originale: ex. un distribuitor (care nu face parte din distribuitorii autorizati ai producatorului titular de marca) achizitioneaza din alte surse produsul original si il distribuie intr-o piata controlata de distribuitorii autorizati ai producatorului titular al marcii. Atentie este vorba de produs original si nu contrafacut.

Speta de fata nu este un caz de epuizare a dr. la marca ci este unul din cazurile limitarii dreptului la marca, mai precis art. 38 pct. c)

In consecinta utilizarea numelui "mercedes" intr-un service auto in contextul "service auto pentru masini Mercedes" nu reprezinta o utilizare frauduloasa a marcii cat timp sunt respectate prevederile ultimului alineat al art. 38 ( Dispoziţiile alin. 1 sunt aplicabile, cu condiţia ca folosirea elementelor prevăzute la lit. a)-c) să fie conformă practicilor loiale)

Sper ca am putut lamurii aceasta chestiune

o zi buna