Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Profesoara terorizeaza elevii de clasa intai
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Profesoara terorizeaza elevii de clasa intai

Copilul meu e in clasa intai la o scoala din Piatra Neamt. Inca de anul trecut parintii colegilor ei se plang la invatatoare ca profesoara de engleza ii terorizeaza, tipa la ei, ii jigneste, le pune porecle, ii umileste in fata clasei. A venit anul asta si "randul" copilului meu. Le-a scris pe tabla propozitii in romana si ei trebuiau sa le traduca pe caiet in engleza. Ea a gresit cateva cuvinte, le-a scris cum se pronunta. I-a luat caietul, l-a aratat copiilor si a ras de ea, i-a spus ca nu are nici o sansa si ca inventeaza cuvinte. Discutand cu alti parinti am aflat ca dupa ce a lovit copiii a avut multe reclamatii la Inspectorat, unde are cunostinte, si n-au rezolvat nimic. In clasa unde invata copilul meu sunt parinti care accepta orice din partea profesorilor, deci doar 2-3 m-ar sustine. Ce pot face?
Daca la inspectorat au fost trimise sesizari si nu s-au luat masuri trimiteti o sesizare la ministerul invatamantului.
Buna ziua,

Dati copilului un aparat care sa inregistreze macar audio orele de engleza. Il poate avea in geanta, puteti veni in pauza dinaintea orei respective si instala aparatul in geanta sau in banca si il puteti recupera dupa ora. De preferat aparat cu banda magnetica pentru a fi acceptat ca proba (reportofon), dar merge si un simplu telefon. Odata ce aveti inregistrarea, si inregistrarea este incriminanta ( inregistrati mai multe ore daca intr-una singura nu si-a dat arama pe fata) duceti-va ulterior la profesoara si explicati-i ca aveti probe pentru plangere la inspectorat si eventual penal daca v-a lovit copilul. S-ar putea sa-si schimbe "metodele pedagogice", macar cu clasa copilului dvs. Inregistrati si momentul in care ii aduceti la cunostinta ca aveti inregistrari, ca sa aveti si reactia ei live "in arhiva". Numai bine.