Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe CASS coasigurat pentru venitul din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe CASS coasigurat pentru venitul din dividende

Buna ziua , as dori sa va intreb daca in calitate de coasigurat sunt obligat sa platesc taxe CAS pentru 108 lei venituri din dividende ,deoarece mi-a venit de plata suma de 468 lei de la ANAF pe anul 2012 in baza art, 296^22 art. 296^25 art. 296^27 art. 296^28 din Legea nr. 571/2003 desi pe anul respectiv fiind coasigurat nu am fost instiintata ca am de plata CAS.
Totodata as dori sa va intreb daca trebuie platit CAS la dobanzile bancare la cont curent sau depozit in calitate de asigurat/coasigurat.
Cu respect si consideratie .
La revedere.
In situatia in care coasiguratul obtine un venit impozabil chiar si de 1 leu , isi pierde aceasta calitate obtinuta in baza art.213 al.1 lit.b teza finala din legea 95/2006.
In aceasta situatie ise va aplica prevederile art.296^27-^31 din legea 571/2003 cu modificarile si complectarile ulterioare.
Pentru celelalte informatii vezi prevederile art.296^27-^31.