avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe CASS coasigurat pentru venitul din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe CASS coasigurat pentru venitul din dividende

Buna ziua , as dori sa va intreb daca in calitate de coasigurat sunt obligat sa platesc taxe CAS pentru 108 lei venituri din dividende ,deoarece mi-a venit de plata suma de 468 lei de la ANAF pe anul 2012 in baza art, 296^22 art. 296^25 art. 296^27 art. 296^28 din Legea nr. 571/2003 desi pe anul respectiv fiind coasigurat nu am fost instiintata ca am de plata CAS.
Totodata as dori sa va intreb daca trebuie platit CAS la dobanzile bancare la cont curent sau depozit in calitate de asigurat/coasigurat.
Cu respect si consideratie .
La revedere.
Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 16:20, 4 Mai 2015
In situatia in care coasiguratul obtine un venit impozabil chiar si de 1 leu , isi pierde aceasta calitate obtinuta in baza art.213 al.1 lit.b teza finala din legea 95/2006.
In aceasta situatie ise va aplica prevederile art.296^27-^31 din legea 571/2003 cu modificarile si complectarile ulterioare.
Pentru celelalte informatii vezi prevederile art.296^27-^31.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea obligatorie de sanatate alina_1987 alina_1987 Buna seara. Am si eu o nelamurire. In 2013 mi-am pierdut serviciul, si intre timp nu am reusit sa imi gasesc in alta parte. Recent am aflat de la medicul de ... (vezi toată discuția)
Decizie pentru stabilirea cass 630 dorinsilviuonea dorinsilviuonea daca am indemnizatie de handicap de 234 lei fara alta sursa de venit,de ce mi-a venit hartie de la ANAF sa platesc 468 lei pe 2012? (vezi toată discuția)
Cass- pentru venituri din inchirieri/pensionari mirceaione mirceaione pensionarii platesc cass(contrib.asig.sociale de sanatate) pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor ? in codul fiscal nu am gasit nici o referire. (vezi toată discuția)