Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Proces verbal de declarare a starii de insolvabilitate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Proces verbal de declarare a starii de insolvabilitate

Buna ziua,

Intrebarea mea ete legata de termenul in care se poate cere atragerea raspunderii patrimoniale.
La data de 25.11.2009 s-a incheiat de catre anaf un proces verbal de declarare a starii de insolvabilitate a persoanei juridice, conform art. 176 din OG92/2003. Prin acest proces verbal, debitorul persoana juridica este declarat insolvabil, iar creantele inregistrate la acea data sunt trecute in evidenta separata.
Incepe in acest moment sa curga termenul de prescriptie a dreptului de a cere atragerea raspunderii patrimoniale a administratorului?
Codul de procedura fiscala actualizat. OG 92 2003 privind Codul de procedură fiscală, publicata in Monitorul Oficial nr. 513 din 31 iulie 2007
CAPITOLUL XII
Stingerea creanţelor fiscale prin alte modalităţi
ARTICOLUL 177
Deschiderea procedurii insolvenţei
(1) În vederea recuperării creanţelor fiscale de la debitorii care se află în stare de insolvenţă, Agenţia Naţională de Administrare Fiscală şi unităţile sale subordonate, respectiv compartimentele de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale, vor declara lichidatorilor creanţele existente, la data declarării, în evidenţa fiscală pe plătitor.
(2) Dispoziţiile alin. (1) se aplică şi în vederea recuperării creanţelor fiscale de la debitorii aflaţi în lichidare în condiţiile legii.
(3) Cererile organelor fiscale privind începerea procedurii insolvenţei se vor înainta instanţelor judecătoreşti şi sunt scutite de consemnarea vreunei cauţiuni.

Legea 85 2006 a insolvenţei actualizată prin:
- Lege nr. 169/2010 - pentru modificarea şi completarea Legii 85/2006 privind procedura insolvenţei din 14
iulie 2010, Monitorul Oficial 505/2010;
- OUG 173/2008 - pentru modificarea şi completarea Legii 85/2006 privind procedura insolvenţei din 19
noiembrie 2008, Monitorul Oficial 792/2008;
- OUG 173/2008 - pentru modificarea şi completarea Legii 85/2006 privind procedura insolvenţei din 19
noiembrie 2008, Monitorul Oficial 792/2008;

CAPITOLUL IV
Răspunderea membrilor organelor de conducere
Art. 138
(1) În cazul în care în raportul întocmit în conformitate cu dispoziţiile art. 59 alin. (1) sunt identificate persoane cărora le-ar fi imputabilă apariţia stării de insolvenţă a debitorului, la cererea administratorului judiciar sau a lichidatorului, judecătorul sindic poate dispune ca o parte a pasivului debitorului, persoană juridică, ajuns în stare de insolvenţă, să fie suportată de membrii organelor de conducere şi/sau supraveghere din cadrul societăţii, precum şi de orice altă persoană care a cauzat starea de insolvenţă a debitorului, prin una dintre următoarele fapte: ……..
(5) Cererea introdusă în temeiul alin. (1) sau, după caz, alin. (3) se va judeca separat, formându-se un dosar care va purta acelaşi număr cu dosarul de fond şi căruia i se va adăuga cuvântul bis.
Art. 139
Acţiunea prevăzută la art. 138 se prescrie în termen de 3 ani.
Prescripţia începe să curgă de la data la care a fost cunoscută sau trebuia cunoscută persoana care a cauzat apariţia stării de insolvenţă, dar nu mai târziu de 2 ani de la data pronunţării deschiderii procedurii.
legalmgm, utilizator