Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Termen
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Termen

O societate a fost dizolvata in 2006 de ONRC pentru nedepunerea situatiilor contabile ! In 2011 s-a deschis procedura falimentului ! Intrebare : Trebuiau aplicate prevederile legii 31/1990 privind lichidarea si radierea si termenele prevazute pentru lichidare!? Se mai poate cere falimentul societatii dupa 5 ani ? Care este termenul de cerere a falimentului dupa dizolvarea societatii de catre ONRC?
In 2012 s-a pornit actiune pentru raspunderea administratorului ,raportul fiind depus in 06.2012. Se aplica prescriptia din art.139 din L85/2006 ?
PS.Personal nu am gasit o solutie clara la aceasa chestiune !
Multumiri !
ContSters359380, utilizator
Informatiile expuse de Dvs. sunt confuze si incomplete.
Dizolvarea, lichidarea si falimentul sunt notiuni foarte diferite.
Cine a cerut si unde deschiderea procedurii insolventei (falimentului) si cine a depus Raportul de care vorbiti.
Este posibil ca in 2006 sau mai tarziu, ORC sa fi numit un Lichidator care a inceput sa actioneze (poate el a cerut deschiderea procedurii insolventei si ulterior atragerea raspunderii administratorului).
Solicitati opinia unui specialist.
legalmgm, utilizator
Sa reiau !
In 2006 hotarare definitiva de dizolvare pronuntata de tribunal la cererea ONRC!
In 2011 deschiderea procedurii simplificate de faliment ! Raman intrebarile din post unde nu am vorbit de insolventa ci doar de faliment si lichidare si dizolvare !
Ma intereseaza termenele de mai sus pe care eu nu le-am gasit in lege !
Si apropos de specialist ...este avocatnet.ro nu olx !
Merci oricum de raspuns !
PS> Este evident ca raportul se depune de lichidator,de aceea nu am mai precizat acest lucru ! ;)
ContSters359380, utilizator
Legea 31 1990 a societăţilor comerciale actualizată prin:
-OUG 37/2011 - pentru modificarea şi completarea Legii contabilităţii nr. 82/1991 şi pentru modificarea altor acte normative incidente din 13 aprilie 2011, Monitorul Oficial 285/2011;
-OUG 82/2007 - pentru modificarea şi completarea Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale şi a altor acte normative incidente din 28 iunie 2007, Monitorul Oficial 446/2007;
-Legea 441/2006 - pentru modificarea şi completarea Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, şi a Legii nr. 26/1990 privind registrul comerţului, republicată din 27 noiembrie 2006, Monitorul Oficial 955/2006;
-Legea 302/2005 - pentru modificarea şi completarea Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale din 24 octombrie 2005, Monitorul Oficial 953/2005;

TITLUL VI: Dizolvarea, fuziunea si divizarea societatilor comerciale
CAPITOLUL I: Dizolvarea societatilor
(1) La cererea oricărei persoane interesate, precum şi a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, tribunalul va putea pronunţa dizolvarea societăţii în cazurile în care: ....
(3) Hotărârea tribunalului prin care s-a pronunţat dizolvarea se înregistrează în registrul comerţului, se comunică direcţiei generale a finanţelor publice judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, şi se publică în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, pe cheltuiala titularului cererii de dizolvare, acesta putând să se îndrepte împotriva societăţii.
(6) La data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti de dizolvare, persoana juridică intră în lichidare, potrivit prevederilor prezentei legi.
(7) Dacă în termen de 3 luni de la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti de dizolvare nu se procedează la numirea lichidatorului, judecătorul delegat, la cererea oricărei persoane interesate, numeşte un lichidator de pe Lista practicienilor în reorganizare şi lichidare, remunerarea acestuia urmând a fi făcută din averea persoanei juridice dizolvate sau, în cazul lipsei acesteia, din fondul de lichidare constituit în temeiul Legii nr. 64/1995 privind procedura reorganizării judiciare şi a falimentului, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

- Nu precizati daca si cand s-a publicat in MOf. hotararea Tribunalului pentru dizolvare, care era data ramanerii irevocabile a hotararii si care a fost evolutia si deznodamantul procedurii de dizolvare-lichidare in temeiul Legii 31/1990;
- Nu ati precizat daca persoana juridică s-a radiat din oficiu din registrul comerţului, prin încheiere a judecătorului delegat, pronunţată la cererea Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, cu citarea părţilor, conform dreptului comun.

Legea 85 2006 a insolvenţei actualizată prin:
Lege nr. 169/2010 - pentru modificarea şi completarea Legii 85/2006 privind procedura insolvenţei din 14 iulie 2010, Monitorul Oficial 505/2010;
OUG 173/2008 - pentru modificarea şi completarea Legii 85/2006 privind procedura insolvenţei din 19 noiembrie 2008, Monitorul Oficial 792/2008;

CAPITOLUL IV
Răspunderea membrilor organelor de conducere
Art. 138
(1) În cazul în care în raportul întocmit în conformitate cu dispoziţiile art. 59 alin. (1) sunt identificate persoane cărora le-ar fi imputabilă apariţia stării de insolvenţă a debitorului, la cererea administratorului judiciar sau a lichidatorului, judecătorul sindic poate dispune ca o parte a pasivului debitorului, persoană juridică, ajuns în stare de insolvenţă, să fie suportată de membrii organelor de conducere şi/sau supraveghere din cadrul societăţii, precum şi de orice altă persoană care a cauzat starea de insolvenţă a debitorului, prin una dintre următoarele fapte: ……..
(5) Cererea introdusă în temeiul alin. (1) sau, după caz, alin. (3) se va judeca separat, formându-se un dosar care va purta acelaşi număr cu dosarul de fond şi căruia i se va adăuga cuvântul bis.
Art. 139
Acţiunea prevăzută la art. 138 se prescrie în termen de 3 ani.
Prescripţia începe să curgă de la data la care a fost cunoscută sau trebuia cunoscută persoana care a cauzat apariţia stării de insolvenţă, dar nu mai târziu de 2 ani de la data pronunţării deschiderii procedurii.

Deci, daca raportul s-a depus de catre un Lichidator, inseamna ca acesta a fost numit un lichidator intr-un dosar in procedura simplificata de insolventa pe rolul Tribunalului.
- Nu ati precizat cum si cand s-a solutionat acest dosar;
- Nu ati precizat daca s-a deschis dosarul separat, eventual cum s-a solutionat, etc.
- Nu ati precizat informatii cu privire la data la care a fost cunoscută sau trebuia cunoscută persoana care a cauzat apariţia stării de insolvenţă

Studiati daca nu cumva in speta Dvs. este incidenta una dintre cauzele de întrerupere a prescripţiei extinctive specificate in legislatia civila in vigoare.

P.S.
Ma refeream la un specialist pe care sa-l angajati, pentru a studia concret actele Dvs., contra unui onorariu.
Avocat.net (nu olx) - in conditiile informatiilor ce le furnizati - ganditi-va la o operatie pe cord facuta prin telefon.
Observ ca nu cunoasteti notiunile de insolventa, faliment, dizolvare, lichidare.
legalmgm, utilizator