Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redactare contestatie a procesului verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redactare contestatie a procesului verbal de suspendare a permisului

Buna ziua.

Intr-o seara am trecut pe culoarea galbena a semaforului si am fost oprit de un echipaj de politie, care mi-a suspendat permisul si mi-a acordat o amenda cu motivul ca am trecut pe rosu. Am specificat in procesul verbal ca era culoarea galbena si ca nu puteam opri in conditii de siguranta si nu am semnat procesul verbal. Unde gasesc o cerere de contestatie a PV si pe cine trebuie sa chem in judecata ?
Multumesc.
Trebuie sa chemati in judecata institutia care v-a sanctionat. In plangerea contraventionala trebuie sa explicati intreaga situatie, pentru ca judecatorul sa poata avea o reprezentare clara a imprejurarilor . Cautati sa gasiti si motive de nulitate ale procesului verbal, studiati in acest sens OG 2/2001/. Cred ca gasiti modele pe internet.