Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,

tatal meu este fortat prin desfiintarea postului sa se pensioneze anticipat, este nascut in noiembrie 1954 (60 de ani si 5 luni) si are 38 de ani de vechime in munca( fara alte stagii armata sau facultate).
Penalizarea va fi de 55 luni x 0,75%=41.5% sau de 19 luni x0,75%=14,25%?
Penalizarea va fi de 41,25% pentru 55 de luni de anticipare.
1. Diminuarea pensiei va fi de 55 luni x 0,75% = 41,50%.

2. - Cand va implini varsta de 65 de ani pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
- Se va emite o noua decizie de pensionare pentru limita de varsta.
~ Conținut șters la cerere ~