avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,

tatal meu este fortat prin desfiintarea postului sa se pensioneze anticipat, este nascut in noiembrie 1954 (60 de ani si 5 luni) si are 38 de ani de vechime in munca( fara alte stagii armata sau facultate).
Penalizarea va fi de 55 luni x 0,75%=41.5% sau de 19 luni x0,75%=14,25%?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:34, 4 Mai 2015
Penalizarea va fi de 41,25% pentru 55 de luni de anticipare.
1. Diminuarea pensiei va fi de 55 luni x 0,75% = 41,50%.

2. - Cand va implini varsta de 65 de ani pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
- Se va emite o noua decizie de pensionare pentru limita de varsta.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot solicita pensie? cioarec carmen cioarec carmen Care este data ieşirii la pensie antiipată şi anticipată partiaşllşşş petru bărban născut fe.1953 şi care procentul de penalizarre * (vezi toată discuția)
Pensionare mihaialbert mihaialbert Sotul meu are varsta de 63 de ani si vechime in munca de 39 de ani. Se poate pensiona?Cei 5 ani de facultate se adauga la vechime? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mystycum mystycum Buna seara,va supun atentiei urmatoarea situatie:tatal meu implineste luna aceasta pe 27 ,63 de ani cu o vechime in munca de 42 ani.As dori sa stiu cand poate ... (vezi toată discuția)