Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ReTRECERE la platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ReTRECERE la platitor de TVA

Buna ziua,
Un SRL a fost trecut - din oficiu - de catre ANAF la neplatitor de TVA (de la platitor) si acum este nevoie de indeplinirea unor criterii din D099 si poate dura intre 5 si 30 zile aprobarea sau respingerea cererii. A fost trecut la neplatitor pentru ca nu a avut rulaj timp de 1 an.

Intrebare:
1. In conditiile in care firma are datorii la stat (cas si cass si impozit pe salarii) neplatite in totalitate, iar administratorul (este asociat unic) nu are cazier fiscal... cat de repede se poate rezolva aprobarea acestei cereri de reinregistrare in scop de TVA?
2. Stie cineva cum se evalueaza criteriile din declaratie?? Stim criteriile.

Multumesc anticipat,
Dana
claudia_d, utilizator