Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detinerea de spray paralizant
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detinerea de spray paralizant

Pot detine un spray paralizant fara sa il declar la politie ? Cand il pot folosi ?
Sprayul paralizant poate fi utilizat numai in cazuri extreme si pentru fapte care v-ar pune in pericol si in scop de autoaparare.
Utilizarea spray-ului paralizant poate fi incadrata fie ca si contraventie sau ca infractiune conditionat de circumstante, leziuni si zile ingrijiri medicale atestate de IML
Nu cred ca un spray ar putea produce leziuni, decat daca victima acestuia s-ar impiedica de ceva si s-ar lovi. Il pot detine fara sa-l declar ?
Este evident ca nu ati avut ocazia sa constatati sau sa discutati cu persoane care s-au confruntat cu astfel de produse
Functie de spray,efectele sunt evidente si pot cauza panica,disconfort vizual,respirator,
Conteaza inclusiv starea de sanatate a aceluia impotriva caruia este utilizat spray-ul