Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Stat salarii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Stat salarii

Buna ziua. Daca se poate sa ma ajutati cu raspuns la:
I.I., neplatitoare TVA, sistem real, comert on line, fara salariati, asociat unic-pensionar, plateste impozit si cass, partida simpla.
1.Conform Ord 170/2015 apare ca document nou- stat salarii. De ce si pentru ce este nevoie acest act? El a pus bani pt. achizitie marfa, el o vinde cu FF sau BF prin casa marcat, el depune la ANAF declaratia 200 care consfinteste venitul ramas dupa plata datoriilor, bani ce-i foloseste pt. achizitii sau pt. consumul lui personal. Si acum apare statul de salarii, al carui rost nu-l inteleg si poate ma ajutati.
2. La achizitie marfa de la PF cine si unde se plateste impozit pe c/valoarea marfii cumparata.
Cu multumiri anticipate,
Ordinul e general si se aplica la toti, cu si fara salariati. Deci la dumneavoastra daca nu aveti angajati cu contract de munca pe I.I. nu aveti treaba cu statul de plata.
Nu va intereseaza cum platesc ceilalti impozitul. Dumneavoastra pentru I.I. cumparati marfa doar cu factura si apoi o revindeti prin intermediul magazinului virtual (online) catre diversi eliberand factura. Pentru I.I. veti plati impozit pe diferenta dintre veniturile brute (adica totalul incasarilor) si cheltuielile deductibile.
Multumesc pt. raspuns la prima problema, dar imi spuneti in primul rand ca-"se aplica la toti cu si fara salariati"-, iar in continuare - "daca nu aveti angajati cu contract de munca pe I.I., nu aveti treaba cu statul de plata"- Deci, cum ramane?, care este raspunsul corect? Eu, totusi nu cred ca am sa intocmesc acest document, pt. ca nu am pt. ce.
Puteti sa ma ajutati si cu un raspuns si la punctul 2 ? multumesc inca odata pentru timpul acordat.
Adica ramane cum v-am spus: nu aveti treaba cu statul daca nu aveti salariati.