Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revizuirea conform noului cod de procedura civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Revizuirea conform noului cod de procedura civila

Buna ziua,
In cazul in care o plangere contraventionala a fost admisa la judecatorie si s-a constatat nulitatea procesului-verbal si s-a facut apel, iar apelul a fost admis desi in cererea de apel nu s-a facut nici un moment referire la nulitatea procesului-verbal, credeti ca poate fi motiv de revizuire in sensul prevederilor art. 509 pct 1 "1. s-a pronunţat asupra unor lucruri care nu s-au cerut sau nu s-a pronunţat asupra unui lucru cerut ori s-a dat mai mult decât s-a cerut;"?
Multumesc!
Poate constitui motiv de revizuire potrivit art.509(1) pct.1 NCPC cu conditia ca ,in plangerea contraventionala de la judecatorie sa nu se fi invocat nulitatea procesului-verbal de contraventie.In cazul in care,s-a invocat in plangerea de la judecatorie nulitatea procesului -verbal de contraventie nu mai sunt aplicabile art.509(1)pct.1 NCPC.