avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Promovare joc de noroc pe blog
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Promovare joc de noroc pe blog

Buna ziua. Imi cer scuze daca problema mea s-a mai discutat pe undeva dar eu nu am gasit. Problema sta asa: am un blog si mi s-a propus sa scriu un articol despre un joc de noroc de tipul 6/49 joc ce se desfasoara in agentiile publicbet. Stiu ca nu am voie sa promovez jocuri de noroc ce se desfasoara online(neacreditate in Romania), de tip cazino si chestii de genul acesta, fiind ilegal in Romania. Insa nu stiu daca pentru o firma mare cu atatea agentii in tara am voie sa promovez acest joc fara a ma trezi cu amenzi sau alte sanctiuni. Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: krystyana84 , utilizator 22:48, 12 Mai 2015
LEGEA nr. 246 din 2010, prevede ca:
Art. 26. – (2) Desfasurarea activitatilor de marketing, reclama, publicitate sau orice alte activitati cu caracter promotional privind jocurile de noroc definite la art. 10 alin. (1) lit. g)-i) ori activitatile si serviciile conexe acestora, care nu sunt autorizate pe teritoriul Romaniei, constituie contraventie si se pedepseste cu amenda de la 50.000 lei la 100.000 lei.

In urma autosesizarii ONJN va puteti trezi oricand cu o amenda, daca articolul publicat pe blog va fi considerat reclama.
Birou-De-Mediator a scris:

LEGEA nr. 246 din 2010, prevede ca:
Art. 26. – (2) Desfasurarea activitatilor de marketing, reclama, publicitate sau orice alte activitati cu caracter promotional privind jocurile de noroc definite la art. 10 alin. (1) lit. g)-i) ori activitatile si serviciile conexe acestora, care nu sunt autorizate pe teritoriul Romaniei, constituie contraventie si se pedepseste cu amenda de la 50.000 lei la 100.000 lei.

In urma autosesizarii ONJN va puteti trezi oricand cu o amenda, daca articolul publicat pe blog va fi considerat reclama.


Dar publicbet are atatea agentii in toata tara, prin urmare este autorizata pe teritoriul Romaniei si prin urmare nu are de ce sa-si faca griji, nu ?
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutati-ma sa inteleg raspunsul primit de la onjn respect_ respect_ ONJN = Oficiul National pentru jocuri de noroc. Ma ocup cu internet marketing (pe siteurile mele promovez siteuri de jocuri de noroc. De exemplu ... (vezi toată discuția)
Cum pot contesta o amenda (50.000) data de onjn? basuionut basuionut Salut, am un website care promoveaza jocurile de noroc online, in data de 17 martie am fost chemat la ONJN pentru a primi o amenda imensa de 50.000 lei pentru ... (vezi toată discuția)
Legalitatea participarii la jocuri de noroc online tonyi34 tonyi34 Este legala participarea la jocuri de noroc online la agentii de pariuri licentiate in paradisuri fiscale(Malta, Cipru etc), dar fara a detine licenta in ... (vezi toată discuția)