avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Relatii infiintare I.I.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Relatii infiintare I.I.

Buna seara! as vrea sa infiintez o intreprindere individuala care sa aiba urmatoarele obiecte de activitate:
- comert prin piete/targuri/oboare cu pasari domestice (vreau sa cumpar pui de o zi si sa-i vand dupa ce cresc);
- comert prin piete/targuri/oboare cu cereale si furaje pentru pasari si animale;
- comert prin piete/targuri/oboare cu bauturi alcoolice (vreau sa prepar toamna vin din struguri si sa merg sa-l vand prin targuri, la pahar; nu detin vehicul specializat);
- transport intern de marfa cu un autovehicul pana in 3500 kg (gen mutari mobila, etc.)
Va rog sa-mi spuneti daca este posibil sa infiintez I.I. care sa contina toate activitatile enumerate, daca este permis sa vand vin la pahar in piete/targuri/oboare si daca acesta trebuie dus la analize, care ar fi codurile CAEN aferente si de ce as mai avea nevoie pentru a putea desfasura aceste activitati.
Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 5 Mai 2015
gust, utilizator
Cel mai recent răspuns: gust , utilizator 21:12, 6 Mai 2015
Coduri CAEN:

4781 Comerţ cu amănuntul al produselor alimentare, băuturilor şi produselor din tutun efectuat prin standuri, chioşcuri şi pieţe
4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
4941 Transporturi rutiere de mărfuri
4942 Servicii de mutare

Pentru a putea autoriza toate aceste coduri pe I.I., va trebui sa faceti dovada calificarii sau experientei profesionale pentru fiecare cod.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen ? utc utc Vreau sa desfasor activitate de comert, respectiv prin piete, targuri si oboare cu produse de morarit, adica vanzare de malai, tarate, hrana ptr. animale. La ... (vezi toată discuția)
Acte si autorizatii necesare vanzare produse in targuri Bodo87 Bodo87 Salut! Vreau sa incep o mini-afacere! Deci,ce acte si autorizatii imi sunt necesare pentru a putea vinde in piete si targuri diferite produse (haine,produse ... (vezi toată discuția)
Doresc sa imi deschid o taraba cu haine prin targuri, piete. Vladis11 Vladis11 Doresc sa imi deschid o taraba cu haine prin targuri, piete, nu stiu de ce acte am nevoie. (vezi toată discuția)