Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat perioada determinata

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: salariat angajat pe perioada determinata, initial pe 7 luni, dupa care se prelungeste acel CIM de patru ori si la inceputul lunii a 30-a inceteaza, conform art. 56 lit. c din Codul Muncii (pensionare).
Ulterior, este angajat cu un nou CIM tot pe durata determinata de 6 luni, intrebarea este, noul CIM se mai poate prelungi pana la 36 de luni sau nu?
Va multumesc.
Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.

Daca contractule individual de munca pe durata determinata a fost incheiat dupa un termen de peste 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata , atrunci acesta poate fi prelungit pana la 36 de luni.
va dau datele concrete: CIM incheiat initial cu 01.10.2012 pe 7 luni, prelungit cu 01.05.2013 pe 12 luni, prelungit cu 01.05.2014 pe 6 luni, prelungit cu 01.11.2014 pe 3 luni, prelungit cu 01.02.2015 pe 3 luni dar in 09.03.2015 inceteaza datorita pensionarii pentru limita de varsta si cu 12.03.2015 se intocmeste un nou CIM pe durata determinata de 6 luni.
CIM 1 a fost a fost prelungit si a ajuns la 29 de luni, CIM 2 este de 6 luni, sa inteleg ca CIM 3 mai poate fi incheiat pe max. 12 luni?
Intr-adevar. c.i.m. 3 nu poate avea o durata mai mare de 12 luni.
Deci CIM 2 poate fi prelungit cu 6 luni si CIM 3 se mai poate incheia pe 12 luni. Va mnultumesc!
Ati inteles corect.