avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bon fiscal

Mai pot fi decontate bonurile fiscale pana la 100 ron, fara factura fiscala? In conditii le in care s-a abrogat HG 831 si implicit ordonanta 1714?
Daca da, care este temeiul legal?
Mersi
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 19:05, 26 Ianuarie 2010
Se pare ca da...in anumite conditii.Vedeti aici o discutie f.interesanta si asupra temeiului legal:[ link extern ]
decontare ok, deductibilitate NU
Ordinul nr. 3512/2008 privind documentele financiar contabile si Ghidul practic din 25.06.2009 aflat pe site-ul ANAF care aduce precizari in acest sens. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate tva si cheltuiala la bonuri fiscale?! mercur_ro mercur_ro HG 831/1997 a fost abrogata prin HG 105/18.02.2009. HG 831/1997 a fost modificat prin ordinul 293/2006 (care modifica OMFP 1714/2005)... Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Bonul fiscal tamina tamina Solicit o analiza privind valabilitatea bonului fiscal..Dupa parerea mea, bonul fiscal este in continuare valabil din pdv al codului fiscal, deductibil pana in ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal nestampilat Cristina Vasile Cristina Vasile Buna seara! Daca am bonuri fiscale, altele decat cele de combustibil, cu produse protocol, papetarie, etc, si [b]nu sunt stampilate[/b], cu valoare de pana ... (vezi toată discuția)