Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul si donatia mai pot fi atacate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul si donatia mai pot fi atacate?

buna ziua cine ma poate sa ma ajute si pe mine cu un raspus va rog:bunici mei impreuna cu fratele sau sau refugiat in urma razboiului in ROMANIA (precizez ca bunicul a avut o fata iar unchiul o fata si un baiat care la randul lor nu avut copii sau soti(SOTII)dar bunicul dupa cum am precizat a avut-o pe mama mea (eu fiind singurul copil al ei)si acum vine intrebarea UNCHIUL a decedat si a lasat un testament si un act de donatie pe averea sa unui ne cunoscut de noi :SE MAI POATE FACE ceva in favoarea surorei lui sau a noastra ???????
Se poate ataca testamentul sau donatia ca pe o propietate a facut testament si pe celalata a facut donatie
Va multumesc
mtanta a scris:

buna ziua cine ma poate sa ma ajute si pe mine cu un raspus va rog:bunici mei impreuna cu fratele sau sau refugiat in urma razboiului in ROMANIA (precizez ca bunicul a avut o fata iar unchiul o fata si un baiat care la randul lor nu avut copii sau soti(SOTII)dar bunicul dupa cum am precizat a avut-o pe mama mea (eu fiind singurul copil al ei)si acum vine intrebarea UNCHIUL a decedat si a lasat un testament si un act de donatie pe averea sa unui ne cunoscut de noi :SE MAI POATE FACE ceva in favoarea surorei lui sau a noastra ???????
Se poate ataca testamentul sau donatia facuta de unchiul meu/?????
Va multumesc

Nu puteti face nimic, avea dreptul sa faca ce doreste cu bunurile lui, nu sunteti copii lui ca sa puteti ataca donatia si testamentul.