avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul si donatia mai pot fi atacate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul si donatia mai pot fi atacate?

buna ziua cine ma poate sa ma ajute si pe mine cu un raspus va rog:bunici mei impreuna cu fratele sau sau refugiat in urma razboiului in ROMANIA (precizez ca bunicul a avut o fata iar unchiul o fata si un baiat care la randul lor nu avut copii sau soti(SOTII)dar bunicul dupa cum am precizat a avut-o pe mama mea (eu fiind singurul copil al ei)si acum vine intrebarea UNCHIUL a decedat si a lasat un testament si un act de donatie pe averea sa unui ne cunoscut de noi :SE MAI POATE FACE ceva in favoarea surorei lui sau a noastra ???????
Se poate ataca testamentul sau donatia ca pe o propietate a facut testament si pe celalata a facut donatie
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: pusa2mimi , utilizator 22:58, 7 Mai 2015
mtanta a scris:

buna ziua cine ma poate sa ma ajute si pe mine cu un raspus va rog:bunici mei impreuna cu fratele sau sau refugiat in urma razboiului in ROMANIA (precizez ca bunicul a avut o fata iar unchiul o fata si un baiat care la randul lor nu avut copii sau soti(SOTII)dar bunicul dupa cum am precizat a avut-o pe mama mea (eu fiind singurul copil al ei)si acum vine intrebarea UNCHIUL a decedat si a lasat un testament si un act de donatie pe averea sa unui ne cunoscut de noi :SE MAI POATE FACE ceva in favoarea surorei lui sau a noastra ???????
Se poate ataca testamentul sau donatia facuta de unchiul meu/?????
Va multumesc


Nu puteti face nimic, avea dreptul sa faca ce doreste cu bunurile lui, nu sunteti copii lui ca sa puteti ataca donatia si testamentul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la mostenire marius_szoke marius_szoke buna ziua,Marius din Brasov.am o scurta intrebare cu privire la un drept de mostenire.am un unchi,de fapt e frate cu bunicul meu,deci e unchiul tatalui meu ... (vezi toată discuția)
Ce fel de ruda sunt cu fratele vitreg al tatălui meu? am drept de moștenire? iordana1900 iordana1900 Buna ziua. Ce fel de ruda sunt cu fratele vitreg al tatalui meu? Bunicul meu patern era si tatal acestui unchi. Am detinut doua proprietati (casa si curte ... (vezi toată discuția)
Contestare testament danaiorga danaiorga Buna ziua , ma numesc iorga , tatal, meu mai are un frate( unchiul meu) care a decedat in urma cu 3 luni,acesta era singur fara mostenitori (necasatorit) dupa ... (vezi toată discuția)