avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune complicata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune complicata

Buna ziua,

O intrebare referitoare la o succesiune in cazul unui apropiat.

Respectivul are grija de bunica lui, bunicul a murit acum 10 ani si nu s-a facut succesiunea.
Cei 2 bunici au avut 1 singur copil, respectiv pe tatal celor care o ingrijeste acum pe bunica. Acesta la randul lui a avut si el 1 singur copil.

Tatal este plecat din tara si nu are vreo dorinta sa se intoarca pentru a intocmi actele necesare succesiunii.

Ce se poate face in aceste conditii? Cum poate ajunge apartamentul, fie si partial, in proprietatea nepotului?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: alexmc , utilizator 15:21, 11 Mai 2015
va trebui sa se dezbata succesiunea dupa bunic, apoi bunica din partea ei sa lase nepotului testament pe cota disponibila.....
absolut doar,,redeschiderea succesiunei ''prin repunere pe rol si-n termen spre dezbatere succesorala in fata instantei de judecata!:slap::fight::closedtopic:
consilierjr a scris:

absolut doar,,redeschiderea succesiunei ''prin repunere pe rol si-n termen spre dezbatere succesorala in fata instantei de judecata!:slap::fight::closedtopic:


Practic ce ar presupune acest lucru? Ce ar trebui sa faca omul?
E necesara si prezenta tatalui sau nu?

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cumparare, testament sau altceva...? pdulau pdulau Buna. Situatia noastra este in felul urmator: doi copii, parintii decedati, mama singurul copil la parinti. Tatal mamei mort (bunicul copiilor). Sora mai ... (vezi toată discuția)
Mostenire laura_copaci laura_copaci Am si eu o problema in legatura cu mostenirea mai exact bunicul meu a murit in 1983 ,dupa moartea lui averea sa impartit intre bunica mea ,tatal meu si fratele ... (vezi toată discuția)
Rezerva succesorala dodo2009 dodo2009 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: bunicul meu a murit in sept.2007 lasand prin testament toata averea bunicii(tatal meu a murit ... (vezi toată discuția)