avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare grupa de munca.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare grupa de munca.

Domnule avocat . ma numesc Tampau Gheorghe din Campulung Moldovenesc, pensionat in baza dec . 193359 din05.04.2007 privindacordarea pensiei pentru limita de varsta pentru pers. cu dizabilitati. Cod pensieN10/H va rog sa -mi rezolvati urmatoarea problema ; A vand o vechime de 17 ani ,2 luni si25 dezile in gr. 2 de munca nu mi s-au returnat drepturile de 25% pentru gr. 2 de munca
. vin cu rugamintea a va intreba daca acum in proiectul de lege ce este pe rol , as avea dreptul la recuperarea sumei pentru sporul de grupa ?
Mai am o intrebare ; sant pers. cu dizabilitati din nastere si am toata vechimea in munca de 42 de ani 11 luni si 29 de zile si un stagiu de cotizare de 34 de ani si 6 luni. intrebare ; daca eu am putut munci in conditii de handicap toata perioade , nu am dreptul la acel infim drept care pentru mine valoreaza foarte mult ?
:sorry:
Cel mai recent răspuns: gheorghetampau , utilizator 07:59, 8 Mai 2015
Cat este stagiul complet de cotizare ?
34 ani si 6 luni
Precizati:
-Luna si anul nasterii
-Gradul de handicap:
Grav,accentuat,sau mediu
-Daca handicapul este preexistent calitatii de asigurat
-Stagiul complet,nu cel total de cotizare.
Este precizat in decizie.
Banuiesc ca este 11 ani si 6 luni(1/3),sau 23 de ani(2/3) din 34 ani si 6 luni..

Din acest motiv nu ati beneficiat de punctaj suplimentar.



sant nascut la 24-04 - 1949, grad accentuat , congenital , stagiu cotizare -23 ani
Am raspuns.
Din cauza ca stagiul complet este de 23 de ani,in loc de 34 de ani si 6 luni,potrivit actualei legislatii nu se poate acorda punctaj suplimentar pentru anii de grupa II-a.

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie conf.legii 192/2015 ionsisu ionsisu Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie: M-am pensionat in anul 2001, luna mai, la limita de varsta( ca persoana cu handicap congenital).La recalcularea ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate VeroRAM VeroRAM Buna seara . As avea o intrebare. In anul 2010 am iesit in pensie de invaliditate cu 580 de lei fiind incadrat in gradul 2 . Cu toate ca eram bolnav in 2012 ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta? lami lami Buna ziua . Am 49 de ani si 22 ani si 6 luni de servici , am o boala de inima congenitala . Sunt pensionata medical din 2003 si pensie de handicap gr. II. Am ... (vezi toată discuția)