avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Datorii la asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Datorii la asociatie

Buna ziua, am luat un apartament la licitatie in martie 2015, fostul proprietar avea datorii la asociatie de 5000 ron, ele au fost sterse, dar ne-au bagat de plata fond de reparatii din 2014 , 400 ron pentru efectuarea acoperisului pe bloc. Fondul acesta din anul anterior nu este tot datoria fostului proprietar, s-au sint obligata sa o platesc eu?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 13:27, 8 Mai 2015
Sunt curios cum au fost sterse acele datorii? Ca cineva tot a suportat acele sume...
In cheltuielile din listele de intretinere se cuprinde si fondul de reparatii, numai fondul de rulment se considera "separat".

Daca restantele au fost de 5000 lei inseamna ca au sters inclusiv restanta la fondul de reparatii.

Fondul de rulment se restituie proprietarului la vinzarea locuintei sau se poate retine pentru acoperirea unei parti din restante.
Dvs va revin de plata obligatii de intretinere aferente de la momentul adjudecarii bunului imobil
Daca efectuarea acoperisului pe bloc se realizeaza de cand ati adjudecat dvs imobilul,pe cale de consecinta va revine obligatia achitarii fondului de reparatii
Buna ziua, datoria de 400 ron este trecuta la fond de rulment, iar acoperisul blocului a fost facut acum un an in urma in 2014 , eu am luat apartamentul la licitatie in martie 2015. Este obligatia mea sa platesc acest fond de rulment a fostului proprietar? Multumesc.
Fondul de rulment este diferit de cel de reparatii . Da , sunteti obligata sa platiti fondul de rulment care se stabileste la valoarea celei mai mari intretineri din anul precedent .

Art. 24.— (1) In scopul asiguranii fonduribor necesare pentru plati curente, asociatia de proprietari
stabileste cuantumul si cota de participare a proprietarilor Ia constituirea fondului de rulment. De regula,
fondul de rulment se dimensioneaza astfel incat sa poata acoperi cheltuielile curente ale condominiului Ia
nivelul unei luni calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost
necesara pentru acoperirea cheltuielilor lunare inregistrate de asociatia de proprietari in anul expirat, Ia
nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata infIatiei, iar In cazurile asociatiilor de
proprietari nou-infiintate, prin constatarea si insusirea experientei in domeniu a unor asociatii de
proprietari echivalente ca marime.
(2) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipata a cotei ce revine fiecarui proprietar, potrivit
hotararii adunarii generale a asociatiei de proprietari, iar reintregirea fondului de nulment se face lunar,
prin plata sumelor afisate pe lista de plata. Pentru incasarea fondului de rulment, casienul asociatiei de
proprietari elibereaza chitanta personalizata separata.
(3) In situatiiIe in care, prin contractul de inchiriere incheiat cu proprietarul, chiniasuI se obliga sa
participe Ia plata cheltuielilor curente ale condominiului in care locuieste, acesta va participa si Ia
formarea fondului de rulment.
(4) Fondul de rulment incasat se poate restitui in situatiiIe de schimbare a domiciliului sau a dreptului de
proprietate, daca prin actele de transmitene a dreptului de proprietate sau a folosintei locuintei nu se
stipuleaza altfel, precum si in situatiile in care cheltuielile lunare scad conform deciziei comitetului
executiv, Ia cererea proprietarului

Alte discuții în legătură

Fond de rulment Emoke Emoke A aparut legea desfintarii fond rulment? Asociatiile au dreptul s-a treaga fond rulment cat vre-au ele s-au sunt stabilite pe cap de familei? (vezi toată discuția)
Administratora a trecut la santaj androidu androidu Buna seara. Am fost sa platesc intretinerea dar am avut neplacuta surpriza sa aud pe administratora, ca daca nu platesc si fondul de rulment nu platesc nici ... (vezi toată discuția)
Fond de rulment ramonagui08 ramonagui08 Buna ziua, din cate am citit in [b]legea 230 ref la asociatiile de proprietari (sper ca nu am gresit) ac. nu prevede ca obligativitate constituirea fondului de ... (vezi toată discuția)