Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare casa cu clauza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare casa cu clauza

Apelez la experienta si cunostintele dvs .
Cum se poate vinde cu acte notariale o casa ,daca cumparatorul nu are suma intreaga si promite ca in 6 luni va avea restul de bani?
Se poate incheia un act prin care daca nu achita integral suma convenita sa piarda avansul?

Nu dorim complicatii . Poate exista o solutie corecta dpdv legal care sa satisfaca ambele parti . Multumesc!
Exista mai multe solutii, ca de obicei: vanzare cu rezerva proprietatii, vanzare cu privilegiul vanzatorului pentru diferenta de pret, promisiune de vanzare cu plata arvuna... astea mmi-au venit in minte acum.
Oricare dintre ele se poate modifica, adapta situatiei concrete de fapt, asa incat sa fie corecta pentru ambele parti.