Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil - intelegere intre proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil - intelegere intre proprietari

Buna ziua,

Suntem doi proprietari (rude) ai unui apartament pe care dorim sa il vindem. Unul detine 75%, iar celalalt are 25%. Ne-am inteles verbal sa il vindem, in sensul ca cel cu 75% cedeaza 15 procente celui cu 25%, astfel incat sa se imparta banii obtinuti din apartament 60-40%.

Ce poate face cel care detine 25% din imobil sa fie sigur ca primeste cele 15% la semnarea actelor? Este suficient un proces verbal de mana prin care cel cu 75% isi ia angajamentul ca cedeaza cele 15 procente?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cu ocazia incheierii contractului de vanzare-cumparare,proprietarii au dreptul sa introduca clauze asiguratorii