avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil - intelegere intre proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil - intelegere intre proprietari

Buna ziua,

Suntem doi proprietari (rude) ai unui apartament pe care dorim sa il vindem. Unul detine 75%, iar celalalt are 25%. Ne-am inteles verbal sa il vindem, in sensul ca cel cu 75% cedeaza 15 procente celui cu 25%, astfel incat sa se imparta banii obtinuti din apartament 60-40%.

Ce poate face cel care detine 25% din imobil sa fie sigur ca primeste cele 15% la semnarea actelor? Este suficient un proces verbal de mana prin care cel cu 75% isi ia angajamentul ca cedeaza cele 15 procente?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:49, 8 Mai 2015
Cu ocazia incheierii contractului de vanzare-cumparare,proprietarii au dreptul sa introduca clauze asiguratorii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct viager? alina.u alina.u Buna ziua! Vreau sa va cer sfatul cu urmatoarea problema: parintii mei sunt divortati, in momentul de fata se afla in proces de partaj. Principalul bun pe care ... (vezi toată discuția)
Detin un apartament închiriat impreuna cu fiul meu CAMELIA2019 CAMELIA2019 Buna ziua , Detin un apartament impreuna cu fiul meu : eu am 10% si fiul meu 90% ( deci suntem coproprietari) Apartamentul este inchiriat, prin urmare amandoi ... (vezi toată discuția)