Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Reducerea tva de la 01 iunie- ce se intampla cu stocul ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Reducerea tva de la 01 iunie- ce se intampla cu stocul de marfa platit anterior?

Referitor la reducerea TVA de la 01 iunie, ce se întâmpla cu marfa care este pe stoc ?
Marfa plătită către furnizori cu TVA 24% ?
De exemplu, un magazin are pe stoc 120 pungi cu zahar, achiziționate cu TVA 24% la începutul lunii mai, plătite către furnizor.
La 01 iunie mai are de vânzare 30 de pungi, cu TVA 9%.
Diferenta de preț cine o suporta?
Reducerea TVA se aplica pentru marfa achiziționata începând cu 01 iunie?
care diferență de preț? societatea e plătitoare de TVA?
ce raspuns asta ??, normal ca platitor de tva
Mai bine sa nu va obositi cu asa raspuns