Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se face inventarul??????
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se face inventarul??????

I-mipoate explica cineva cum se efectueaza inventarul la un magazin cu amanuntul cand a atins pragul de TVA, se numara produsele si se cauta factura de aprovizionare , notindu-se nr. acesteia, daca aprovizionarea la ac produs s-a facut cu mai multe facturi , cu TVA diferit cum se procedeaza?Lamuriti-ma va rog ca mi-i se pare o munca enorma.
La trecerea de la cota standard de 19% la cea de 24%, fiind vorba de bunuri pentru care evidenta gestiunii se tine la pret de vanzare cu amanuntul, era obligatorie inventarierea stocului de marfa la sfarsitul zilei de 30 iunie 2010 si stabilirea noilor preturi de vanzare cu amanuntul pentru marfurile existente in stoc(intocmirea de liste de inventariere pentru stabilirea stocului si procese-verbale de schimbare de pret sau note de receptie si constatare de diferente pentru inregistrarea nolilor preturi).
nu vad de ce ar fi trebuit sa fac inventar la 30.06.2010 daca nu eram platitor de TVA , majorarea acestuia nu a avut implicatii asupra pretului .