avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se face inventarul??????
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se face inventarul??????

I-mipoate explica cineva cum se efectueaza inventarul la un magazin cu amanuntul cand a atins pragul de TVA, se numara produsele si se cauta factura de aprovizionare , notindu-se nr. acesteia, daca aprovizionarea la ac produs s-a facut cu mai multe facturi , cu TVA diferit cum se procedeaza?Lamuriti-ma va rog ca mi-i se pare o munca enorma.
Cel mai recent răspuns: lenareg , utilizator 11:10, 4 Octombrie 2010
La trecerea de la cota standard de 19% la cea de 24%, fiind vorba de bunuri pentru care evidenta gestiunii se tine la pret de vanzare cu amanuntul, era obligatorie inventarierea stocului de marfa la sfarsitul zilei de 30 iunie 2010 si stabilirea noilor preturi de vanzare cu amanuntul pentru marfurile existente in stoc(intocmirea de liste de inventariere pentru stabilirea stocului si procese-verbale de schimbare de pret sau note de receptie si constatare de diferente pentru inregistrarea nolilor preturi).
nu vad de ce ar fi trebuit sa fac inventar la 30.06.2010 daca nu eram platitor de TVA , majorarea acestuia nu a avut implicatii asupra pretului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazin second hand Madalina Pascu Madalina Pascu Va rog sa ma ajutati cu un magazin second hand...marfa se achizitioneaza la kilogrram si se vinde la bucata(asta dupa ce cantareste fiecare bucata in ... (vezi toată discuția)
Aplicare tva 9% la stoc MIV MIV la 01.09 am in stoc faina, sunt un magazine en-gros, pe care o am in evidente intrata cu 24% tva. la 31.08 am facut un inventar. cum trebuie sa procedez de ... (vezi toată discuția)
Cum transfer marfa ? mayer mayer Un srl ( magazin vanzari cu amanuntul) functioneaza intr-un spatiu in care are si magazia de depozitare marfuri aprovizionate Recent am deschis un punct de ... (vezi toată discuția)