Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna! Am o intrebare. In 6 mai am avut proces pt pensia alimentara Cu tatal fetei mele. As vrea sa stiu aproximativ in cat timp de la proces trebuie sa inceapa sa plateasca si daca va plati din urma, adica din 25 februarie cand am depus dosarul. Stie cineva aproximativ ?
Multumesc.
Dupa redactarea hotararii aceasta se va comunica partilor, deci si dvs.

Veti contacta angajatorul "tatalui fetei" si ii veti comunica hotararea pentru a i se retine din venituri.

Daca prin actiunea depusa ati solicitat plata pensiei de intretinere de la momentul introducerii actiunii atunci va trebui sa plateasca din urma; in caz ca nu ati solicitat asa ceva, atunci se va plati de la momentul pronuntarii hotararii.
PENSIA STABILITA SE VA PLATI DE LA INTRODUCEREA ACTIUNII. pentru timpul scurs pana la ramanerea definitiva a hotararii aveti posibilitate executarii silite prin poprire. Dar asta dupa ce hotararea a ramas definitiva.