Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

BUNA SEARA,
Multumesc pt raspunsurile date , asta in primul rand, apoi as mai avea o intrebare orietativa. daca as da in judecata tatal copilului meu (nu am fost casatoriti), pt pensie alimentara (copil de 4 ani), va plati pensie din urma sau doar din momentul in care va fi obligat?:">.
Va fi obligat la plata pensiei de intretinere de la data introducerii actiunii prin se va cere acest drept!
Potrivit Codului familiei parintele este obligat la intretinerea copilului,chiar daca este din afara casatoriei,dar acesta va incepe sa plateasca pensie pentru intretinerea copilului din momentul in care instanta va da o hotarare definitiva si irevocabila,in acest sens.
De obicei instanta stabileste ca pensia de intretinere sa se achite din momentul introducerii cererii de chemare in judecata.
va multumesc de raspunsuri:D
Adresati-va judecatoriei in a carei raza teritoriala domiciliati.Succes.