Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Norma de venit sau venit real
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Norma de venit sau venit real

Sunt persoana fizica si detin in proprietate doua locuinte in judete diferite din tara. Pe una dintre ele doresc sa o inchiriez in regim hotelier, iar pe cealalta doresc sa o inchiriez prin cedarea folosintei, in baza unui contract de inchiriere.
Ce variante de fiscalizare am, respectiv as dori sa stiu daca pot opta pentru sistemul real de impozitare si unde fac declaratiile fiscale pentru cele doua imobile, avand in vedere ca apartin de doua institutii administratve fiscale diferite?
In plus, daca nu am un contract de munca in desfasurare, ce obligatii fata de bugetele CAS si CASS am?
Din cele expuse se pare ca varianta "sistem real" cu contabilitate in partida simpla ar fi mai indicata.
Sudiati Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare şi actele normative emise în aplicarea acesteia.

Pentru obligatii fiscale si alte obligatii studiati Codul Fiscal (Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborată cu HG 44/2004 privind Codul fiscal cu normele metodologice de aplicare, ultima actualizare: Legea nr. 123 din 19 septembrie 2014).
Va multumesc pentru disponibilitate. Problema ar fi ca e greu pentru un nespecialist ca mine sa interpreteze toate aspectele prezentate.