Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nr. zile CO in cazul concediilor medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nr. zile CO in cazul concediilor medicale

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza pt calculul nr de zile de CO in cazul in care angajatul a avut 4 luni si jumatate concediu medical.
Multumesc!

Numarul de zile al concediului de odihna este in numar de 21 de zile , specificat in CCM si , se calculeaza raportat la numarul de zile lucrate.Nu are legatura cu concediul medical de care a beneficiat angajatul.
Durata minima a C.O este de 21 de zile si se acorda proportional cu nr. de zile lucrate.
Concediul medical nu se ia in considerare ca zile lucrate.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare. Am venit din CIC pe 30 Aprilie. In CCM am trecute 21 zile lucratoare (m-am angajat in Decembrie 2005 la acesta firma ce se supune CCM pe ramura de comertului). Inseamna ca in mod normal am dreptul de 21/12= 1.75 zile/pe luna de concediu, asadar 8x1.75=14 zile (sau 9x1.75 zile=15.75?) pana la sfarsitul anului . Am lucrat luna Mai intreaga, la 1 Iunie am primit preaviz de desfiintare a postului si din data de 11 Iunie sunt in concediul medical cu bebe bolnav pana la sfarsitul lunii. De cate zile de concediu am dreptul pana la 1 Iulie, sau eventual 1 August , daca imi voi prelungi concediul medical?
Multumesc anticipat, Liliana J
lilky, utilizator
practic dvs ati lucrat de la 1 mai la 11 iunie, asta inseamna ca aveti dreptul la 2 zile de CO pana in acest moment. Pana la sfarsitul anului aveti dreptul la 8x1.75 zile de CO, proportional cu timpul efectiv lucrat.
Multumesc pentru raspuns.:D Am lucrat de la 30 Mai (inclusiv) pan ala 11 Iunie (Exclusiv).
Ma gandeam ca am dreptul la 21 zile/ la cate luni efectiv lucrez, insa numarul de zile ramanea neschimbat. De exemplu daca toata luna Iunie am concediu medical, ma gandeam ca voi avea 21 zile/11 luni! Acum realizez ca nu se putea asa ceva, multumesc frumos inca o data!
Liliana J
lilky, utilizator