Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Interpretare h.g 855/2008
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Interpretare h.g 855/2008

Art.13(1) H.g 855/2008

Asociatia poate accepta cu acordul asociatilor noi membri.Acestia au dreptul si obligatia sa atribuie gestiunea Serviciului operatorului cu care asociatia a incheiat sau va incheia contractul de delegare in numele si pe seama asociatilor,in conditiile legii.Pentru a vota o astfel de hotarare,reprezentantii asociatilor in adunarea generala a Asociatie,au nevoie de un mandat special,prealabil,din partea unitatilor administrativ-teritoriale,pe care le reprezinta,acordat prin hotarare a consiliului local sau judetean,dupa caz.

Intrebare:
Contractul de delegare privind gestiunea serviciului, este obligatoriu sa se incheie in momentul in care asociatii devin membri,sau se poate incheia si la o alta data ulterioara,sa zicem 1,2 ani.Eu din exprimarea ''cu care asociatia a incheiat sau va incheia contractul de delegare'''asta inteleg.Multumesc.
Raul111, utilizator
Hotărârea nr. 855/2008 pentru aprobarea actului constitutiv-cadru şi a statutului-cadru ale asociaţiilor de dezvoltare intercomunitară cu obiect de activitate serviciile de utilităţi publice.

Deci Dvs. sunteti un salariat sau un functionar public ?
In acest caz, daca puneti astfel de intrebari, pregatirea Dvs. profesionala este indoielnica.
legalmgm a scris:

Hotărârea nr. 855/2008 pentru aprobarea actului constitutiv-cadru şi a statutului-cadru ale asociaţiilor de dezvoltare intercomunitară cu obiect de activitate serviciile de utilităţi publice.

Deci Dvs. sunteti un salariat sau un functionar public ?
In acest caz, daca puneti astfel de intrebari, pregatirea Dvs. profesionala este indoielnica.

Ce sa inteleg de aici? Ca sunteti un fel de semidoct?
Inainte de a trage concluzii pripite ati fi facut un bine sa urmariti esenta intrebarii,si nu sa puneti inainte calitatea d-voastra pe care v'o atribui.Numai bine domnule