Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Adaptare casa de marcat la bacsis
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Adaptare casa de marcat la bacsis

Buna ziua

Am si eu o intrebare referitor la "BACSIS" daca este obligatorie acea tasta pe casa de marcat mentionez ca detin un magazin cu haine nu luam bacsis ba din contra clienti ne cer sa facem reduceri.... :( . Pe scurt scrie undeva in lege ca e obligatoriu sa iti faci acea tasta pe casa de marcat cu bacsis sau e obligatoriu sa iei bacsis??? Va multumesc
Buna seara,

- luați legătura cu distribuitorii caselor de marcat sau cu unitățile de service cu care aveți contract și stabiliți, în scris, de comun acord modalitatea concretă de notificare a acestora. Actul scris să-l păstrați pentru a-l putea prezenta organelor de control
- stabiliți ce faceți cu bacșișul sau sumele lăsate de clienți ca rest neridicat
- emiteți un regulament intern în care să arătați ce se întâmplă cu aceste sume. Regulamentul trebuie să fie disponibil la fiecare loc în care aveți case de marcat. Nu e nevoie să fie afișat public, dar este necesar să poată fi prezentat organelor de control la cererea lor
- pentru orice bacșiș, rest neridicat de client, emiteți bon fiscal. Dacă, prin regulament stabiliți că sumele se acordă salariaților, atunci emiteți bon fără TVA, altfel emiteți bon cu TVA
- pentru orice sumă introdusă în casa de marcat operați intrare de sume și întocmiți și dispoziție de încasare, iar pentru orice sumă retrasă din casa de marcat, operați ieșire de sume și dispoziție de plată
- în unitatea de vânzare nu au ce căuta sume nejustificate de bonuri emise dau de dispozițiile de încasare/plată
- banii personalului trebuie înscriși într-un registru special ce se va înregistra la ANAF. Sumele se înregistrează la începerea lucrului de către personalul operatorului economic și nu se permit adăugiri în registru, orice adăugire fiind ignorată.
- registrul va avea un model și conținut special stabilit de ANAF
- personalul va avea obligația prezentării sumelor de bani pe care le dețin

ATENȚIE

ANAF nu poate percheziționa persoanele. Le poate solicita să prezinte sumele de bani pe care le dețin asupra lor, dar nu poate efectua percheziții corporale.,

ANAF nu poate și nu are dreptul de pretinde personalului de justifica diferențele de bani în minus față de banii cu care figurează înscris în registru. Dacă asupra personalului se găsesc mai mulți bani decât sumele înregistrate în registru, sumele cu pricina se consideră nejustificate la operatorul economic și se confiscă acestuia nu personalului.
va multumesc, dar nu mi-ati raspuns la intrebare e obligatorie sau nu???
Buna ziua,
Fiecare magazin este obligat sa aiba pe calculator tasta de bacsis, la finalul zilei sau schimb de tura trebuie sa fie operat asfel;
a) ON-OF -casa se deschide-se ridica bani din casa in sac
b) raport Z
c) report setellment-daca este cazul
d) se numara bani-bonuri masa
e )daca suma este mai mare decat ar fi trebuit acela este considerat bacsis
f) se intra din nou in tura dar fara sold
g) exemplu - daca bacsis-ul este 2 lei -se aplica asa 22ori se aplica o tasta in calculator NEALIMENTARE-sau dupa caz DIVERSE -se apasa acea tasta si se va scoate acel bon.
pe acel bon ca scrie BACSIS -si este inregistrat.
h) se inchide casa din nou si se va scoate din Z-ul pe care se va pastra in actele firmei.
Daca societatea dumneavoastra intr-o zi nu face acest bacsis nu va fi inregistrat nimic .
Nu este obligatoriu acest bacsis.
Parerea mea este bine daca pe calculator sa aveti o astfel de tasta
Tocmai de aceea am pus aceasta intrebare pt ca daca ati citit legea nicaieri nu scrie ca e obligatorie tasta bacsis ci e obligatoriu acel caiet pt banii personali la care e specificat si amenda .... deci eu una inteleg ca nu e obligatorie tasta cum nu e obligatoriu nici basisul.
george-neagu, moderator
Scumpa Doamna ,
magazinul este al dumneavoastra deci dumneavostra decideti daca doriti o tasta bacsis sau caiet pentru bani personal.
Important este la sosirea organelor de control sa fiti bine.
Va doresc mult succes.:bow: