Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aplicare legea 70
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aplicare legea 70

Buna ziua,

Am firma de transport international de marfuri si am o nelamurire.Conform legii 70, am voie sa acord avans pt. deplasare unui sofer care pleaca in cursa mai mult de 5000 lei? Daca am trei soferi care pleaca in aceeasi zi in cursa care e plafonul maxim ce-l pot acorda ca avans de deplasare in ziua respectiva? Alimentarea camionului intra in cheltuieli de deplasare, justificate pe decont...la fel si taxele de drum? Sau art.4 litera b imi da voie sa acord o suma mai mare, nu doar 5000 lei? Explicati-mi va rog. multumesc.
Faceti carti de credit pe numele soferilor din contul societatii, cu limita de suma.
Faceti contracte cu firme de livrare motorina (chiar din strainatate), negociati preturi avantajoase; aceste firme dau carduri de alimentare valabile in reteaua lor, cu decontare ulterioara.
Taxele de drum se pot plati on-line.
ok...dar in cazul in care nu am contracte incheiate in vederea alimentarilor si taxa de drum pt. pt. unele tari, ex.austria nu merge inca on-line ce fac? Vreau un rasp. conf. legii 70.Am voie sa acord mai mult de 5000 lei, ca avns de deplasare? Cu cartea de credit cum inregistrez in contabilitate, care e nota contabila cand scot bani de pe ea ex. pt. taxa de drum?