avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor deces
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor deces

Buna ziua,
O persoana care nu a beneficat de pensie, dar era coasigurat si a decedat, poate primi ajutor de deces ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:02, 21 Mai 2015
Daca sotia este salariata se prezinta la angajatorul ei iar daca este pensionare se prezinta la Casa de Pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutorul de deces NICOLAESANDU NICOLAESANDU socrul meu de decedat de curand nefiind pensionar sau salariat la data decesului. Sotia acestuia este salariata. Am citit in legea pensiilor ca se acorda un ... (vezi toată discuția)
Ajutorul de inmormantare roman123 roman123 sotia unui pensionar militar care a avut si contract de munca la un srl pote ridica ajutorul de inmormantare de la acest srl_? (vezi toată discuția)
Ajutorul de deces mihaicristi mihaicristi Tata a lucrat la negru o perioada de un an si a murit din cauza unui accident de munca. Mama este casnica, iar eu sunt angajat de 3 saptamani la o firma,iar ... (vezi toată discuția)