Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Acordare tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Acordare tichete cadou

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine despre urmatoarea situatie:

De Paste, le-am dat angajatilor tichete cadou in valoare de 300 lei pentu fiecare in parte. Acum, contabila m-a sunat si imi spune ca programul nu are rubrica de tichete cadou si ca poate sa le treaca doar cumulate cu tichetele de masa sau la alte venituri. Acum... la tichete de masa nu cred ca poate sa le cumuleze pentru ca depaseste numarul de zile lucrate, iar la alte venituri daca le baga nu imi ia toate contributiile, nu doar impozitul?

Cum e oare cel mai bine sa faca? Si in plus, daca am dat tichete cadou de 300 de lei,nu ar trebui sa imi fie impozitat doar ce depaseste pragul de 150 de lei, adica diferenta de 150 lei? Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Va multumesc!:((
ella2389, utilizator
nu stie nimeni sa va ajute?
ella2389, utilizator