Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotarare judecatoreasca punere in circulatie a unui ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotarare judecatoreasca punere in circulatie a unui autovehicul fara permis

Buna ziua !
Am si eu o nelamurire am condus fara permis auto si sa hotarat pedeapsa , in timp ce conduceam fara permis si am fost prins eram inscris si la o scoala de soferi intrebarea mea este mai am dreptul sa dau pentru permis avand invedere accesorile pedepsei care sunt:
n temeiul art. 33 lit. a şi art. 34 lit. b C.pen. din 1968, contopeşte pedepsele aplicate, inculpatul urmând să execute pedeapsa cea mai grea, de 8(opt) luni închisoare. În temeiul art. 12 alin. 1 din Legea nr. 187/2012 şi art. 71 alin. 2 C.pen. din 1968, aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor civile prev. de art. 64 alin. 1, lit. a, teza a II-a şi art. 64 alin. 1, lit. b C.pen. din 1968. În temeiul art. 81 şi art. 71 alin. 5 C.pen. din 1968, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei principale şi accesorii aplicate inculpatului, pe durata unui termen de încercare de 2(doi) ani şi 8(opt) luni, calculat conform dispoziţiilor art. 82 C.pen. din 1968. Atrage atenţia inculpatului cu privire la dispoziţiile art. 83 C.pen. din 1968. În temeiul art. 274 alin. 1 C.pr.pen., obligă inculpatul la plata sumei de 200 lei către sta
Nu aveti dreptul să va prezentati la examen pentru obţinerea permisului de conducere din moment ce ati fost condamnat, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice.
NU mai aveti dreptul.
Regulile privind obtinerea permisului de conducere au fost instituite in anul 2010, prin Ordinul MAI nr. 268/2010. Modificat si completat prin Ordinul MAI nr. 110/2014 publicat in Monitorul Oficial nr. 543.
Dosarul de examinare trebuia sa contina, printre altele si certificatul de cazier judiciar in termenul de valabilitate.
va multumesc frumos pentru raspunsurile utile pe care mi le-ati dat