Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drept somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drept somaj

In aproape ultimii 2 ani, intreprinderea la care lucrez s-a aflat in insolventa si o parte din angajati au fost in somaj tehnic,, fiind solicitati de cateva ori pe luna la servici, din care doar o parte cu chemare oficiala. Pentru aceasta activitate au fost remunerati cu 75% si cu bonuri de masa doar in zilele pentru care a existat chemare oficiala, situatie in care ma aflu si eu. La 01.06, urmeaza o concediere colectiva pentru care am primit o instiintare in care sunt anuntat ca nu am nici un drept. Doresc sa stiu daca sunt indreptatit pentru indemnizatie de somaj in aceste conditii, iar in al doilea rand daca perioada in care am activat in felul descris constituie stagiu de cotizare de 12 luni.
@ nedumeritus

Daca in 24 de luni ati avut mai putin de 12 luni lucrate, atunci nu aveti cum sa beneficiati de somaj.