Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat

in cazul in care dupa ce ajungi avocat definitiv, si te decizi sa pleci din tara pentru o perioada mai lunga (5-10 ani) ce trebuie sa faci ca sa nu te dea afara din barou? sau daca nu lucrezi in avocatura pentru o perioada te pot da afara? m-ar interesa ce se poate intampla in asemnea cazuri. va multumesc
Buna ziua.Conform dispozitiilor art.27 lit.d din Legea nr.51/1995 privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat calitatea de avocat este suspendata la cererea scrisa a avocatului.