Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare tichete cresa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare tichete cresa

buna ziua , ma numesc Popa Gabriela si am beneficiat de concediul de crestere al copilului pana la 2 ani , am revenit la servici si vreau sa stiu daca pot beneficia
de tichete cresa pana la implinirea varstei de 3 ani al copilului.mentionez ca fregventeaza cresa iar sotul nu primeste tichete.in sperata unui raspuns clar va multumesc anticipat.

Potrivit Legii nr. 193/2006, tichetele de cresa se pot acorda numai angajatilor care au copii cu varste cuprinse intre 0-3 ani, dar care nu beneficiaza de concediul si de indemnizatia acordate pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap.

Tichetele de cresa se acorda la cerere, unuia dintre parinti sau, optional, tutorelui, celui caruia i s-au incredintat copii spre crestere si educare ori in plasament familial, pe baza livretului de familie.

Prin urmare, legea nu prevede obligativitatea acordarii acestor tichete de cresa.

Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...