Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna CIM pe 2 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna CIM pe 2 ore

Buna ziua,

Care este perioada minima de concediu de odihna pentru un CIM pe 2 ore ? Sunt valabile cele 20 de zile conf. art 145 din Codul muncii?

Multumesc
Concediul de odihna are acelasi numar de zile si pentru cei care lucreaza cu program de lucru normal (8 ore pe zi) si pentru cei cu part-time.
Art.145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
....

Art.106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Din coroborarea dispozitiilor art.106 cu dispozitiile art. 145 alin.1 C.mun.rezulta ca timpul partial al contractului de munca nu influenteaza durata anuala a concediului de odihna

In speta, va beneficia de minim 20 de zile lucratoare de CO.
Va multumesc pentru confirmare.