Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia la pensii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia la pensii

Se datoreaza la veniturile din chirii?
george-neagu, moderator
Nu. Cititi din codul fiscal art. 296^23 Excepţii specifice
(1) Persoanele care realizează venituri din activităţi agricole, silvicultură, piscicultură prevăzute la art. 71 alin. (1), (2) şi (5), venituri din cedarea folosinţei bunurilor prevăzute la art. 61, venituri dintr-o asociere cu o persoană juridică contribuabil, potrivit titlului IV^1, care nu generează o persoană juridică, precum şi cele care realizează venituri din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) nu datorează contribuţie de asigurări sociale.
Începând din 1 ianuarie 2014, contribuabilii persoane fizice care obțin venituri din cedarea folosinței bunurilor datorează, indiferent de alte categorii de venit pe care le realizează, impozit (16%) și contribuție de asigurări sociale de sănătate, în cotă de 5,5% din baza lunară de calcul.
Aceste persoane nu datoreaza si contributia de asigurari sociale (pensii).

Detalii: [ link extern ]