Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CASS si pentru chirii si dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CASS si pentru chirii si dividende

Daca o persoana neangajata, obtine venituri din cedarea folosintei bunurilor pentru care plateste contributii cass si totodata incaseaza si dividende de la o societate comerciala este obligata sa plateasca contributie cass si pentru dividende? Multumesc
Iulianistor, utilizator
Contributii sociale obligatorii privind persoanele care realizeaza venituri impozabile din activitati independente, activitati agricole, silvicultura, piscicultura, din asocieri fara personalitate juridica, precum si din cedarea folosintei bunurilor”

5. La articolul 296^21 alineatul (1), dupa litera h) se introduce o noua litera, litera i), cu urmatorul cuprins: „i) persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor.”

Art. 296 ^27.
Contribuabilii
(1) Contributia de asigurari sociale de sanatate se datoreaza si de catre persoanele care realizeaza venituri din:
a) cedarea folosintei bunurilor;(in prezent abrogat si transferat la art 296^21 lit.i)
b) investitii;

ART. 65 Definirea veniturilor din investiţii

(1) Veniturile din investiţii cuprind:

a) dividende;

b) venituri impozabile din dobânzi;

c) câştiguri din transferul titlurilor de valoare definite potrivit prevederilor art. 7;
e) alte surse, astfel cum sunt prevazute la art. 78.

Pe cale de consecinta, da o persoana neangajata va platii contributie la sanatate pentru toate veniturile enumerate in Cod Fiscal art 296^21 si 296 ^27 incepand cu data intrarii in vigoare a acestora.