Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Apt pentru a preda
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Apt pentru a preda

Prietena mea doreste sa predea in invatamant, s-a pregatit 3 ani de facultate, dar medicul de medicina muncii nu i-a acordat "apt" din cauza unor probleme oftalmologice. Din cate am citit, bolile oftalmologice nu intra in categoria bolilor incompatibile cu profesia.
Ce ar fi de facut?
HOTARARE nr. 355 din 11 aprilie 2007
privind supravegherea sanatatii lucratorilor

Fisa 138. Personal didactic din institutii de invatamant
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- examen psihiatric - la indicatia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori)
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicatia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori) - anual
Contraindicatii:
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- tulburari psihice de orice natura
- balbism, disartrie
- tulburari de comportament
- boli infectocontagioase in evolutie
- alcoolism cronic

ART. 30
Persoana examinata poate contesta rezultatul dat de catre medicul specialist de medicina muncii privind aptitudinea in munca.
ART. 31
Contestatia prevazuta la art. 30 se adreseaza autoritatii de sanatate publica judetene sau a municipiului Bucuresti, in termen de 7 zile lucratoare de la data primirii fisei de aptitudine in munca.
ART. 32
Autoritatea de sanatate publica judeteana sau a municipiului Bucuresti desemneaza o comisie formata din 3 medici specialisti de medicina muncii si convoaca partile implicate in termen de 21 de zile lucratoare de la data primirii contestatiei.
ART. 33
Decizia comisiei este consemnata intr-un proces-verbal si este comunicata in scris persoanei examinate medical.
ART. 34
Concluzia procesului-verbal este consemnata in fisa de aptitudine, in care a fost precizat rezultatul examenului medical contestat.

inspectorSSM, utilizator
Multumesc mult de raspuns.