Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INSCRIERE LITIGIU
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INSCRIERE LITIGIU

As dori sa stiu daca prin inscrierea in cartea funciara a litigiului , imobilul respectiv se mai poate vinde.
Si de asemenea as dori sa stiu daca este mai bine sa fac sechestru asigurator sau inscrierelitigiu. Am de recuperat o suma de bani si nu as vrea sa ma trezesc ca persoana respectiva vinde casa. Va multumesc.
Daca exista proces pe rolul unei instante(litigiu) care face obiectul unei creante, atunci acesta se poate inscrie in cartea funciara si atunci imobilul nu se poate vinde. Teoretic, practic... se poate intampla orice!
nu se mai poate vinde si cred ca un sechestru asigurator ar fi solutia cea mai buna.
imobilul poate fi instrainat chiar daca litigiul a fost inscris in CF l
Singura institutie juridica care va pune la adapost este sechestru asigurator( atentie la cautiune).
Efectul cert al inscrierii in Cartea Funciara a litigiului ar fi acela ca eventualul cumparator nu ar mai putea fi considerat de buna credinta, in sensul ca, in mod evident, ar avea cunostinta de existenta litigiului la momentul cumpararii, cu toate consecintele ce decurg din asta.
Subscriu la opinia lui bossman. Sechestrul asigurator e cel mai sigur
Multumesc. M-am gandit si la sechestru asigurator dar m-am temut de cautiune.