Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate acorda dreptul de uzufruct asupra unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate acorda dreptul de uzufruct asupra unui apartament pe ...

Se poate acorda dreptul de uzufruct asupra unui apartament pe care este pus sechestru?
nu
M-ar ajuta baza legala, am tot cautat si nu am gasit un articol de lege in sensul asta. Probabil nu am stiut unde sa caut ...Multumesc!
Uzufructul e un drept real.
ncpc art. 955
(3) Sechestrul asigurător înfiinţat asupra unui bun supus unor formalităţi de publicitate se va înscrie de îndată în cartea funciară, registrul comerţului, Arhiva Electronică de Garanţii Reale Mobiliare sau în alte registre publice, după caz. Înscrierea face opozabil sechestrul tuturor acelora care, după înscriere, vor dobândi vreun drept asupra imobilului respectiv.

Scopul sechestrului e sa nu diminuati valoarea bunului sau sa nu il instrainati.

Manuela Rășină, administrator